Aktualności - rok szkolny 2016/2017 - Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Jarocinie

Przejdź do treści
Data wspiu: 22 czerwca 2017 r.

Obchody Jubileuszu PSM I st. w Jarocinie

Jubileusz to szczególne wydarzenie, połączenie wspomnień z minionych lat z planami na przyszłość, tradycji z nowoczesnością oraz doświadczenia z młodością. 22 czerwca 2017r. w Pałacu Radolińskich miało miejsce szczególne wydarzenie, obchody 40-lecie istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie.Inicjatorem powyższej uroczystości było grono pedagogiczne wraz z dyrekcją i radą rodziców. Komitet organizacyjny włożył wiele pracy, aby zaproszeni goście, uczniowie wraz z  rodzicami, absolwenci, emerytowani pracownicy szkoły  mogli poczuć się wyjątkowo. Zacna rola konferansjera w tym szczególnym dniu przypadła wybitnemu gitarzyście  a zarazem świetnemu pedagogowi  Panu dr Bartłomiejowi Marusikowi. Goście dowiedzieli się o  wszystkich pracownikach, którzy z pasją tworzyli szkołę, o przeprowadzkach począwszy od Ratusza, który stał się pierwszą siedziba szkoły a kończąc na Pałacu Radolińskich, współpracy z innymi szkołami oraz instytucjami. Wspomnieni zostali także absolwenci, którzy dalej rozwijają swoją pasję muzyczną zaszczepioną przez naszych pedagogów. Pani Dyrektor nie zapomniała wymienić sukcesy szkoły, grona pedagogicznego oraz uczniów. Gratką dla przybyłych gości była, krótka historia powstania szkoły przedstawiona przez pierwszego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarocinie - Pana Zbigniewa Obarę. Uwieńczeniem podróży w czasie była prezentacja, która w całości została zaaranżowana przez młode pokolenie nauczycieli, Pana mgr Konrada Książczyka, a że były to obchody szkoły o profilu muzycznym, prezentacji  towarzyszyła gra „na żywo”. Tutaj kawał dobrej roboty wykonał Zespół Saksofonowy pod batutą wieloletniego nauczyciela gry na saksofonie Pana mgr Jacka Węglarza.Kolejnym punktem obchodów był koncert jubileuszowy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia.  Szczególne podziękowania należą się nauczycielowi gry na klarnecie Panu mgr Rafałowi Gubańskiemu za przygotowanie Zespołu muzyki rozrywkowej. Nasz Big Band swoją interpretacją „Smoke on the water” Deep Purple czy „Final Countdown” Europe u nie jednego gościa przyspieszył bicie serca i ciarki na rękach. Nie mogło zabraknąć nagród dla uczniów biorących udział w Konkursie z Kształcenia Słuchu , które wraz z Panią dyrektor wręczała pani mgr Daria Jezierska-Ratajczak, odpowiedzialna za przygotowanie konkursu.

Następnie na ręce Pani dyrektor popłynęły słowa podziękowań od gości oraz byłych pracowników szkoły,  m. in. od Burmistrza Miasta i Gminy Jarocin Pana Adama Pawlickiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin Pani Agnieszka Borkiewicz, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi MARCINEK Pani Agnieszka Gulcz, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola PUCHATEK w Golinie Pani Marii Włodarczyk, Dyrektora  Muzeum Regionalnego w Jarocinie Pana Sebastiana Pluty, Prezes Oddziału ZNP w Jarocinie Pani Hanny Czerniak, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I  stopnia w Turku Pani Marty Janickiej, Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pleszewie Pana Sławomira Moch, Dyrektor Niepublicznego Przedszkola PROMYCZEK Pani Jolanty Gabruk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie Pani Urszuli Schulz, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gostyniu Pani Katarzyny Grzybowskiej, Prezesa Towarzystwa Muzycznego w Jarocinie Pana Leszka Świderskiego, Dyrektora Domu Kultury w Pleszewie Pana Janusza Barańskiego, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach Pani Olga Siejna-Bernady.Z myślą o najmłodszych uczestnikach obchodów na zakończenie części oficjalnej wręczane były przez samorząd uczniowski  okolicznościowe balony, a wszyscy uczestnicy Jubileuszu 40-lecia Szkoły mogli skosztować torty urodzinowe . Niewątpliwie Jubileusz 40-lecia istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia był doskonałą okazją nie tylko do spotkania po latach ale również integracji, refleksji nad dotychczasową historią placówki i wyznaczeniu nowych perspektyw na kolejne lata. Dziękujemy wszystkim absolwentom szkoły, byłym pracownikom, zaproszonym gościom za świętowanie razem z nami!

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 20 czerwca 2017 r.

Oprawa mszy świętej w kościele św. Marcina w Jarocinie

W ramach obchodów jubileuszowych PSM I stopnia w Jarocinie nasi uczniowie uczestniczyli w muzycznej oprawie mszy świętej w kościele św. Marcina w Jarocinie.Opiekę nad uczniami sprawował Pan Jacek Węglarz.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 26 maja 2017 r.

Pierwszoklasiści zagrali dla mam !

26 maja w “Dniu Mamy”, pierwszoklasiści zagrali dla swoich mam. Koncert prowadziła p. Julia Perzyńska. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z koncertu.Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 11 maja 2017 r.

Warsztaty perkusyjne z Adamem Polachowskim

11 maja w czwartek odbyły sie warsztaty perkusyjne z Panem Adamem Polachowskim.Uczniowie zgłębiali tajniki gry na instrumentach perkusyjnych, a dzięki pięknej pogodzie zajęcia odbyły się przed Pałacem co nie pozostało bez uwagi przechodniów.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 18 maja 2017 r.

Relacja z Koncertu Sarkalnego

W ramach obchodów Jubileuszu 40-lecia istnienia PSM I stopnia w Jarocinie odbył się Koncert Sakralny, który poprowadził p. Konrad Książczyk.Można było usłyszeć takie utwory, jak “Ave Maria”  J.S. Bacha/Ch. Gounod,  “Gabriel’s Oboe” Ennio Morricone ze słynnego filmu „Misja”, czy utwór “Lament po śmierci drugiej żony” Niel Gow. W repertuarze młodych artystów grających na takich instrumentach jak skrzypce, fortepian, flet poprzeczny, gitara klasyczna, saksofon czy klarnet znalazły się również utwory Paganiniego, Verdiego, Schuberta oraz wielu innych światowej sławy kompozytorów. Uwieńczeniem blisko godzinnego koncertu był występ zespołu saksofonowego pod opieką Jacka Węglarza.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 5 kwietnia 2017 r.

Wiosenny Koncert w Pałacu Radolińskich

5 kwietnia odbył się Koncert Wiosenny . Wystąpili uczniowie naszej szkoły a koncert poprowadził p. Konrad Książczyk.


Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 28 kwietnia 2017 r.

Koncert integracyjny klas fletu w Pleszewie

28 kwietnia 2017r. w PSM I st. w Pleszewie odbył się “Koncert Integracyjny”  dzięki współpracy klas fletu p. Joanny Dubisz (PSM I st. w Jarocinie) oraz Marii Garsztki ( Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pleszewie).


Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 21 marca 2017 r.

Warsztaty perkusyjne z Krystianem Skubałą

Warsztaty odbyły się 21.03.2017r. w Auli Pałacu Radolińskich. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas perkusji p. Łukasza Dąbrowskiego oraz p. Marcina Rausza.Przez cały dzień mieli możliwość pracować z p. Krystianem Skubałą , wykładowcą i doktorantem Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 1 kwietnia 2017 r.

Pleszewskie Spotkania Młodych Muzyków

Miło nam zakomunikować , że 01.04.2017r. w Pleszewie podczas  Pierwszych Pleszewskich Prezentacji Młodych Skrzypków uczennica naszej szkoły Martyna Kaczmarek (klasa skrzypiec p. Karoliny Skrzypczyńskiej)
zdobyła trzecie miejsce w grupie drugiej.


Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 12 luty 2017 r.

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka

Koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka za nami . Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy. Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Babć i Dziadków.Koncert poprowadził dr Bartłomiej Marusik.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 20 marca 2017 r.

Koncert uczniów POSM II stopnia w Poznaniu

20 marca odbył się w naszej szkole koncert promujący Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. M. Karłowicza z Poznania. Wystąpili uczniowie tejże szkoły a wśród nich Maciej Łuczak, absolwent PSM I st. w Jarocinie w klasie klarnetu.W koncercie brało udział również dwoje naszych uczniów , Zuzanna Kalinowska (klasa fletu) oraz Kacper Kasprzak (klasa gitary).

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 21 listopada 2016 r.

Koncert z okazi Dnia św. Cecylii

We wtorek 21 listopada o godzinie 10.00 odbyła się audycja dla dzieci szkoły podstawowej nr 4 w Jarocinie, poświęcona patronowi muzyków św. Cecylii.Wykonawcami podczas koncertu byli uczniowie PSM I stopnia w Jarocinie. Koncert poprowadziła Joanna Dubisz i Karolina Skrzypczyńska.

Podczas występu akompaniowali Marta Ożelska Kurzawa i Tomasz Ratajczak.

Św. Cecylia, była olśniewająco piękna. Pochodziła ze znakomitej rzymskiej rodziny. Jako młoda dziewczyna Cecylia zakochała się na zabój… w Jezusie Chrystusie. Jemu ślubowała wierność bez względu na wszystko. Rodzice mieli jednak inne plany. Przeznaczyli córkę dobrze urodzonemu poganinowi Walerianowi. Dzień przed ślubem Cecylia wyznała swoją tajemnicę narzeczonemu. Ten nie tylko, że uszanował jej ślub czystości, ale sam się nawrócił. Św. Cecylię uznano za patronkę muzyki kościelnej dopiero w średniowieczu. Dlaczego? Być może dlatego, że w aktach męczeństwa znaleziono zapis mówiący o tym, że gdy na weselu Cecylii grały instrumenty muzyczne, ona w swoim sercu śpiewała hymny tylko Bogu.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Data wpisu: 30 września 2016 r.

Koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki w Tarcach

30 września 2016 r. odbył się w auli Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach koncert z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Muzyki. Tym razem Dzień Muzyki przypada w sobotę 01.10.2016 r. wiec zdecydowaliśmy wspólnie z p. Dorotą Chłopocką – dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I-stopnia i p. Leszkiem Świderskim – dyrektorem Ogniska Muzycznego w Jarocinie o zorganizowaniu go w piątek, z wyprzedzeniem aby mogła w nim uczestniczyć młodzież szkolna naszego technikum – stwierdza dyrektor ZSP-B w Tarcach Sławomir Adamiak. Koncert w Tarcach stanowiły występy uczestników szkoły muzycznej, ogniska muzycznego i tarzeckiego technikum, za które organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim młodym muzykom i ich opiekunom.


Wystąpili następujący uczniowie: Celestyna Łuczak, Zuzanna Wojcieszak, Patrycja Golińska, Zofia Papież, Dawid Wach, Zofia Tomaszewska, Zofia Andersz, Eliza Mróz oraz akompaniujący im nauczyciele: Dorota Chłopocka – dyrektor PSM, Jacek Węglarz, Tomasz Ratajczak, Konrad Książczyk, Ela Ivasheva, Mariusz Miśkiewicz, Leszek Świderski – dyr. SOM. Koncert w szkole stanowi zawsze tylko część obchodów, na które w latach ubiegłych składały się dodatkowo: seanse filmowe w kinie Echo, występy Orkiestry Dętej z Żerkowa, wspólne „Wielkopolskie śpiewanie” z udziałem Chóru Barwickiego i uczniami szkoły muzyczne – podkreślają Leszek Świderski i Sławomir Adamiak. W takim kształcie obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki już po raz szesnasty.

Autor wpisu : PSM I st. w Jarocinie
Wróć do spisu treści